13 pułk XW

• 4 listopada 2010 z 10:47 #8811
    Pedro
    Participant

Szukam wszelakich informacji na temat 13 pułku XW , wiem że był to puł garnizonowy twierdzy Zamość i nosił białe mundury (ze zdobytego austryjackiego sukna) i austryjackie guziki .Mamy chytry plan z kolegami zrekonstruować artylerię tego pułku .

4 listopada 2010 z 13:16 #8812
    Prusak
    Participant

Mamy chytry plan z kolegami zrekonstruować artylerię tego pułku .

-Pedro-to zdrada! ;D

4 listopada 2010 z 14:08 #8814
    Pedro
    Participant

Wiesz Ahmed mieszkam teraz pod Krakowem 🙂 ,naimprezy na Pomorzu i na
    Ślasku bede w Pruskim mundiurze a tutaj pruskaów niestety nie było 🙂

4 listopada 2010 z 15:01 #8815
    Prusak
    Participant

Fakt ;D

4 listopada 2010 z 16:57 #8816
    Horhe
    Participant

Jakby potrzeba bylo, to mam sztancę do wytłaczania blach naczelnych na rogatywki tego pułku.

4 listopada 2010 z 17:27 #8817
    Krzysztof Polak
    Participant

no właśnie… jedyne znane przedstawienie mundurów tego pułku pokazuje woltyżera i grenadiera w czakach…

4 listopada 2010 z 17:43 #8818
    Pitrek
    Participant

Witam!

I nie wydaje mi się by artyleria pułkowa 13-stki miała białe mundury. Byłoby to strasznie niepraktyczne. Raczej wyglądali tak jak artyleria pułkowa u Remika, w 12-stce.

Pedro czemu chcesz robić akurat 13-ty pułk???

Pozdrawiam
    Piotrek

4 listopada 2010 z 22:38 #8819
    Pedro
    Participant

bo mieszkam blisko 🙂 w Galicji 🙂 a co masz inna propozycję ?
    co do mundurów artylerii 13 p. to był to pułk garnizonowy , ubrany był w białe mundury z austryjackiego sukna , ktos mi ostanio mówił że artyleria miała białe mundury z czarnymi wyłogami ???

pozwole sobie zacytować panią doktor M. Turos

„……..Są zachowane plansze – konkretnie trzy w Muzeum Wojska Polskiego (podaję numery inwentarzowe: 15146 [ta jest najstarsza, sądząc po papierze i atramencie podpisu], następnienr. inw.3945/14 i nr. inw.12541/31A* [podpis u góry rysunku w języku niemieckim]) jest też akwarela R.Rupniewskiego gdzie mamy żołnierza 13 Pułku Piechoty w białej kurtce mundurowej. O brakach w umundurowaniu pisze również dowódca tegoż pułku Żymirski (za: „Franciszek Żymirski – generał zapomniany”) więc jest to zupełnie możliwe….”

5 listopada 2010 z 11:13 #8820
    Krzysztof Polak
    Participant

co do mundurów artylerii 13 p. to był to pułk garnizonowy ,

Pedro, tylko nie „garnizonowy” – to był normalny, regularny pułk piechoty. A że dostał mu się garnizon w Zamościu nie robi z niego od razu „garnizonowca”.
    Mundury miał białe, przynajmniej na początku, bo zdobyto sporo austriackich sortów – i poprzerabiano je na modłę polską.
    Tyle, że artyleria pułkowa to rok 1810/11. Są głosy, ze w tym czasie zaczęto już powoli przebierać pułk na granat.

Oczywiście, pozostaje pytanie, czy dla kanonierów wykorzystano dotychczasowe sorty, lekko bawiąc się z rabatami, czy zamówiono całkiem nowe ubranka. Jeśli to drugie, to stawiałbym już na granatowe uniformy.

5 listopada 2010 z 14:58 #8821
    Pedro
    Participant

Czyli jak chcę odtwarzać 13 pułki z lat 1809 -1810 mogę paradować w białym mundurze ? ;D

5 listopada 2010 z 15:08 #8822
    Pedro
    Participant

znalzałem taka wypowiedz necie zamieszczoną przez Jar-nap „…… Z tego co wiem, 13 pp do końca swego istnienia nie został w całośći przemundurowany w granatowe mundury w/g przepisu z r. 1810. Braki mundurowe istniały w tym pułku przez cały czas. Nawet dowódca pułku płk Żymirski pisał w tej sprawie do Warszawy, informując, ze żołnierze dokupują sobie rózne elementy umundurowania i oporzadzenia w różnych kjolorach i nfasonach co powodował pstrokaciznę w pułku. Istnieje mozliwość, że częściowo saperzy pułkowi otrzymali nowe mundury, ale mówi o tym tylko akwarela Gembarzewskiego. W znanych mi źródłach nie ma na temat mundurów 13 pp w zasadzie nic. Zachodnia ikonografia – Knotel cze z Nafzigera nie dość ze nie daje jednoznacznej odpowiedzi, to jeszcze wprowadza problem z nakryciem głowy. Na jednym jest czapka rogata, na innym kaszkiet. A źródeł nie ma. Jeśli chodzi o dzieje, organizację 13 pp mogę tylko powiedzieć, że faktycznie nie ma zadnej zwartej publikacji o tym pułku. W kilku archiwach rozsiane sa drobne, czasem pojedyńcze informacje. Niedawno w Zamościu odbyła sie sesja naukowa, organizowana przez tamtejsze muzeum, w czasie której był wygłoszony referat na interesujący Pana temat. Przygotowywana jest dośc obszerna praca majaca omówić powstanie, organizację, mun dur, udział w kampanii 1812 i 1813 roku…..”

5 listopada 2010 z 15:19 #8823
    Pedro
    Participant

na tej rycinie mundur żołnierza 13p jest żywcem wziety z munduru austryjackiego

Załączniki:
    5 listopada 2010 z 16:51 #8825
    Krzysztof Polak
    Participant

Knotel to już XX wiek…
    Źródełko jest jedno:

Załączniki:
    5 listopada 2010 z 16:57 #8826
    Pitrek
    Participant

Witam!

Co do barwy to pewnie tak, ale krój to po prostu frak wielkiego munduru oficerskiego po reformie z 1810 roku.

Ciekawe na czym Knotel się wzorował malując tą ilustrację. Orłowym był albo najstarszy podoficer, albo najmłodszy oficer.

Tu jest oficer, ale ma odwrotnie założone epolety, bo raczej trudno przypuszczać, że to adiutant – major pełniący funkcję orłowego.

Nieregulaminowa jest też rogatywka na głowie. Powinien być kapelusz lub ew. bermyca jeśli to oficer kompanii grenadierskiej.

Pod wieczór postaram się zamieścić ilustracje z 13-tką.

Pozdrawiam
    Piotrek

5 listopada 2010 z 22:21 #8829
    Pitrek
    Participant

Witam!

Owca już dał Kosińskiego i to faktycznie jest podstawa. Taki wygląd pułku jest też potwierdzony w źródłach pisanych.

Jest jeszcze „Żołnierz Polski” Gembarzewskiego:

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.