12 Pułk Ułanów Księstwa Warszawskiego

• 24 czerwca 2010 z 13:24 #8513
    Piotr Kowalski
    Participant

Witam
    W akcie znania mojego 4xpradziadka Józefa Zalewskiego ,znalazłem informację że był żołnierzem 12 Pułku Jazdy(”były a teraz abfietowany”?).Wnioskuję że chodzi o 12 Pułk Ułanów Księstwa Warszawskiego.Akt znania pochodzi z 1819 roku.Mój przodek miał wtedy 35 lat.Józef urodził się w Łubiance/Łubiankach w Galicji Austryjackiej.Nabór do tego pułku prowadzono właśnie w Galicji.Mam także problem z lokalizacją tej miejcowości.Jest kilka Łubianek,ale chodzi chyba o tą w okolicach Zbaraża.
    Czy ktoś z was natknął się może na jakieś opracowanie dotyczące tej jednostki.Chodzi o okres 1809-1813,następnie włączono ten oddział do 8 Pułku Ułanów.Może istnieją jakieś spisy żołnierzy,listy kontroli pułku,inne dokumenty?

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc
    Pozdrawiam
    Piotr Kowalski Smile

24 czerwca 2010 z 18:49 #8516
    DarekDarek
    Participant

”były a teraz abfietowany”?

Abszytowany – zwolniony.

24 czerwca 2010 z 21:15 #8517
    Piotr Kowalski
    Participant

Witam ponownie
    Szukam także jakiegoś kontaktu z GRH 12 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego.Każda informacja na temat tej jednostki jest dla mnie niezmiernie cenna.
    Pozdrawiam
    Piotr Kowalski

25 czerwca 2010 z 10:00 #8519
    Pitrek
    Participant

Witam!

Krzysiek Komaniecki – obecny na tym forum – rekonstruuje od ładnych paru lat pułk 12 ułanów KW. Napisał też artykuł, w czasopiśmie „Kawaleria”, o tym pułk i zilustrował go swoimi rysunkami.

Pozdrawiam
    Piotrek

25 czerwca 2010 z 12:47 #8520
    Koroniarz
    Keymaster

Fakt, kasuję wcześniejszą wypowiedź jako błędną, z tym, że Krzysiek mówił mi że przestawiają się na 7-y lansjerów, a kolega pytał o rok 1819, czyli królestwo. Tak czy owak mea culpa. Żywy dowód, że trzeba wolniej pisać. :#

W rekonstrukcji napoleońskiej z ułanów okresu XW jest jeszcze 2-gi pułk. Chyba że interesują Cię również szwoleżerowie gwardii lub lansjerzy nadwiślańscy.

W 12-tym (?) Królestwa Polskiego byłbyś pierwszy. Z kongresówki działa natomiast 2 pułk ułanów grochowskich.

Polecam Rodowody pułków polskich i oddziałów równorzędnych od r. 1717 do r. 1831.

Pozdrawiam!

25 czerwca 2010 z 14:41 #8521

Wywołany do odpowiedzi, już jestem. w 1819 nie było 12 PU. A dokumenty o których pisał kolega kolega Kowalski, dotyczyły okresu służby z lat 1809-1814. Oczywiście, na temat 12 PU mam coś nie coś, ale spis ułanów z tego okresu może być we Francji w Vicenes a my mamy tylko listę -zresztą – niekompletną oficerów. Kiedyś napisałem artykuł o 12 PU -jak wspomniał Piotr- i na miejscu odtwarzamy ten regiment. Na miejscu, czyli w Szczecinie.

25 czerwca 2010 z 14:51 #8522
    Koroniarz
    Keymaster

w 1819 nie było 12 PU

Ale o ile pamiętam w trakcie powstania listopadowego pod Wilnem bił się 12-ty pułk ułanów litewskich.

25 czerwca 2010 z 15:00 #8523

To prawda, ale on powstał już w trakcie działań i niczym szczególnym się nie wyróżnił. I to wam powiem, waszmościowie, że wielu z nich, zaciągnęło się potem do kawalerii legii cudzoziemskiej.

21 lipca 2010 z 17:03 #8577
    Piotr Kowalski
    Participant

Witam
    Mam jeszcze dwa pytania.Czy są jakieś pamiętniki,wspomnienia oficerów,żołnierzy 12PU z czasów kampanii moskiewskiej? Czy ktoś z szanownych kolegów posiada dostęp do książek: Marian Kukiel -Wojna 1812 roku,Adam Paczuski,Ryszard Morawski-Wojsko Księstwa Warszawskiego-Ułani? Skromne środki finansowe nie pozwalają mi na zakup tych publikacji. W Łodzi w bibliotece wojewódzkiej brak tych pozycji książkowych.
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc
    Pozdrawiam
    Piotr

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.